Nový rok často začínáme tradicí – obědem z čočky. Čočka připomíná malé penízky, tak možná proto se traduje, že když 1. ledna sníme čočku, budou se nás po celý rok držet peníze. Co je ale podstatné, klasická čočka, která se u nás jí stále ještě asi nejčastěji, je čočka na kyselo a je výborná. Je to velmi jednoduchý recept a pokud se dobře připraví, tak vás po ní ani nebude tlačit bříško. Tak jak na to? 💰
Co je potřeba:
- Čočka (balení má asi 500 g)
- Ocet (lžíce a pak postupně dochucovat)
- Lžička soli
- 8x cibule (3-4 do čočky + 3-4 na čočku)
- Hladká mouka (1-2 lžíce na zaprášení cibulky)
- Sádlo na smažení cibulky (nebo olej, ale sádlo je lepší)
- doporučuji saturejku, ale nemusí být
Co k tomu:
- Vajíčko
- Špekáček nebo uzené
- Okurka
- Chleba
Jak udělat čočku, aby nenadýmala
Někdo čočku jen uvaří a nenamáčí, neproplachuje. Ale pokud si chcete užít Nový rok bez nafouklého bříška, je dobré věnovat trochu péče vodě během vaření. Vyplatí se to.
Čočku s předstihem namočte. Dělám to den předem, ale stačí 8 hodin. Pokud by vám šlo jenom o zkrácení doby vaření, tak stačí i 4 hodiny před vařením.
Než dáte čočku vařit, tak ji slijte a dejte novou vodu.
Přiveďte k varu a znovu slijte.
A nakonec dejte znovu vařit do studené čisté vody.
Pokud to chcete pojistit, přidejte po posledním slití do vody saturejku.
Recept:
Předem si nakrájejte všechnu cibuli, a rozdělte si ji napůl.
Dejte vařit čočku (pokud chcete nenadýmavou, tak viz předchozí odstavec) a po posledním slití můžete přidat i ochucovací přísady se kterými celou čočku uvaříte. Hladinku vody přibližně centimetr nad čočku, nechcete moc, aby jste ji pak neměli moc tekutou a kašovitou. Kromě zmíněné saturejky přidejte jen špetku soli a lžíci octa (více dochutíte na konci vaření) a nechte vařit do měkka.
Mezitím přichystejte na pánvi polovinu cibulky (nejlepší na sádle) skoro do hněda a zlehka ji zaprašte hladkou moukou, rozmíchejte a zasmahněte.
Uvařenou čočku dochuťte další solí a octem podle chuti a přidejte do ní cibulku. Čočku ochutí ještě trochu do sladka a díky mouce i lehce zahustí. Nechte provařit na zhoustnutí.
Stranou si udělejte cibulku na posypání při podávání, opět nejlepší na sádle, osmahnutá do hněda a křupava.
Co použít jako přílohu k čočce?
Maso?
Klasicky se dává plátek uzeného, u nás je oblíbenější špekáček, který se podélně přepůlí a do kterého se na kříž vyřeže ježek, při smažení na pánvičce se udělá celý do zlatava a „bodlinky“ až do křupavé kůrky.
Vejce?
K čočce se podává nejčastěji volské voko, někdo má rád i vařené vejce, já mám nejraději vejce ztracené. Tekutý žloutek smíchaný s čočkou je výborná kombinace. Jak ho snadno a dokonale připravit jsem sepsala tady: Recept na zastřené vejce.
A nesmí chybět kyselá okurka a českou klasikou je přikousnout i chleba. 🙂
Štastný celý nový rok! ✨
P.S.: Pokud neholdujete čočce na kyselo, zkuste pro změnu třeba černou čočku se zeleninou. Je boží! 🙈